Kosovarët po vdesin në rrugë

Autori:Gazeta Fjala

 

Shkelja e rregullave në komunikacion, po u kushton me jetë ngasësve të automjeteve. Nuk janë të vogla as rastet, kur edhe kalimtarët e rastit, pësojnë nga pakujdesia e tyre.

Numri i aksidenteve fatale, vetëm po vie duke u rritur. Të paktën kështu tregojnë të dhënat e Policisë së Kosovës, shkruan Gazeta Fjala.

7 mijë e 337 aksidente, kanë ndodhur vetëm për gjashtë muajt e parë të vitit të kaluar, derisa për muajt e parë të këtij viti, ky numër është rritur në 8 mijë e 285.

Vetëm për gjashtë muajt e parë të vitit të kaluar,  janë shënuar 43 aksidente fatale. Ndryshe, për gjashtë mujorin e parë të këtij viti ky numër është rritur në 46.

Kështu, duket të jetë rritur edhe numri i vdekjeve. Nga janari i vitit të kaluar deri në qershor, nga aksidentet kanë vdekur 48 persona.

Ndryshe, tregojnë shifrat për gjashtë mujorin e parë të këtij viti. 50 persona, kanë humbur jetën rrugëve, gjatë kësaj periudhe, raporton Gazeta Fjala.

Në raportin që Gazeta ka siguruar nga Policia, shihet se edhe numri i të lënduarve, bashkë me aksidente është rritur.

2 mijë e 139 aksidente, kanë përfunduar me lëndime gjatë vitit të kaluar,  duke i lënë të lënduar kështu 4 mijë e 207 persona.

Ndërkaq gjatë këtij viti, kanë ndodhur 2 mijë e 781 aksidente me lëndime, me 5 mijë e 389 persona të lënduar.

As dëmet e automjeteve nuk duket të kenë qenë të vogla.

4 mijë e 684 aksidente, gjatë vitit të kaluar kanë përfunduar me dëme, ndryshe në këtë vit ky numër ka shënuar rritje në   5 mijë e 458, raporton Gazeta Fjala.

Gjatë vitit të kaluar 511 persona, kanë ikur nga vendi i ngjarjës, për të mos e marrë përgjegjësinë bashkë me gjobat e shqiptuara.

Policia, ka shqiptuar 150 mijë e 640 gjoba gjatë vitit që lamë pas. Ndërsa, vetëm për gjashtë muajt e këtij viti ka ndëshkuar 161 mijë ngasës automjetesh.

Rritja e numrit të aksidenteve, mbetet shqetësuese edhe për policinë.

“Lidhur me periudhën paraprake, respektivisht krahasimet ne gjashtëmujorin e parë te vitit 2016, sa i përket aksidenteve të trafikut, në veçanti ato raste me fatalitet gjendja mbetet tepër shqetësuese duke pas parasysh që rritje e theksuar është evidentuar në muajin Qershor 2016 ku kemi pasur  10 aksidente fatale me 11 persona të vdekur”, thonë zyrtarët për informim në PK, për Gazetën Fjala.

Derisa, policia u bën vazhdimisht thirrje qytetarëve për respektim të rregullave të komunikacionit, njohësit e sigurisë, i kërkojnë policisë që të dal sa më shumë në terren për të parandaluar, numrin e madh të aksidenteve.

Blerim Burjani, njohës i sigurisë, ka thënë për Gazetën Fjala, se argëtimet në orët e vona, rrugët jo të mira, e mosrespektimi i rregullave në komunikacion janë vetëm disa prej shkaktarëve që qojnë deri tek numri i madh i aksidenteve.

“Numri i aksidenteve në komunkiacion ndodh për  shkak të mosnjohurive të mjaftueshme në komunikacion apo mos edukimi i mirë. Pastaj mosrespektimi i rregullave sidomos në orët e mbrëmjeve dhe ato të vona. Argëtimi i gjeneratave të reja në komunikacion po sjell aksidente .Rrugët e pa meremetume janë shkaktar tjerë të aksidenteve”, ka thënë për Gazetën Burjani.

Ndërkaq, Burjani,  thotë se mërgimtarët janë më të paktë në shkeljën e rregullave.

Se gjendja e keqe e rrugëve, vazhdon të mbetet shkaku kryesor i aksidenteve, mendon edhe sociologu Ferdi Kamberi.

“Në Kosovë shohim se të dhënat e vazhdueshme vazhdojnë të tërheqin vërejtjen se aksidentët e shkaktuara po  ua marrin jetë e njerëzve, sidomos të rinjëve përkundër faktit që të dhënat flasin se gjendja e infrastrukturës rrugore është e rregulluar mbi 95%”, ka thënë për Gazetën, Kamberi.

Shpejtësia e tejkaluar, përdorimi i alkoolit, mospërshtatja me kushtet atmosferike, e mungesa e kampanjave vetëdijësuese, mbesin disa nga faktorët kryesor, që sipas sociologut bëjnë që numri i aksidenteve të rritet.

“Faktorë të tjerë po ashtu janë edhe përdorimi i alkoolit, substancave narkotike, stresi, agrisiviteti i lartë, mos sinjalizimi adekuatë  me kohë dhe mos ndriçimi publik”, ka thënë ai. /Gazeta Fjala/

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/analiza/kosovaret-po-vdesin-ne-rruge/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala