Kosova e autosalloneve

Autori:Avdyl Pajaziti

Përveç pazareve ku shiten e ndërrohen me qindra automjete, në Kosovë janë edhe qindra biznese që për veprimtari kanë shitjen e veturave.

Ky fakt vërehet edhe nëse lëvizë nëpër rrogat e  Kosovës, pasi në çdo cep të saj ka autosllaone.

E sipas Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë numri i saktë i autosallonve të regjistruar është 713.

“Në Kosovë janë të regjistruara 713 biznese që aktivitet  e kanë tregtinë  e veturave dhe automjeteve me fuqi motorike të vogël”, thuhet në përgjigjen e këtij instucioni për Gazetën Fjala.

Në MTI  kanë treguar për Gaztën Fjala se këto autosallone mund të gjesh vetura të reja e të përdorura, të cilat shiten me shumicë dhe pakicë.

“Shitjen me shumicë dhe pakicë të veturave dhe automjeteve të reja dhe të përdorura: automjete pasagjerësh, përfshirë automjete të specializuar për pasagjerë si ambulancë dhe minibusë etj. (më pak se 3.5 ton)”.

Në anën tjetër në Doganën e Kosovës kanë thënë se gjatë vitit 2014 autosalonet kanë importuar mbi 5 mijë vetura të reja.

Në këtë institucion thonë se më së shumti vetura në këto autosallone janë sjell nga Gjermania dhe Franca.

“Në këto autosalone gjatë vitit 2014 kanë hyrë 5 mijë e 26 vetura. Kurse, numrin më të madhe të veturave nëpër autosallonet e Kosovës  e ka Gjermania, me 3 mijë e 523 të tilla. Pas saj është  Franca me 556 vetura. Çekia me 211 vetura dhe e pesta është Japonia me 209 vetura”, thuhet në përgjigjen e Doganës së Kosovës.

autosallon vetura

Derisa janë gjashtë shtet të botës që kanë vetëm nga një veturë nëpër autosallonet e Kosovës.

“Austria, Meksika, Polonia, Rusia, Arabia Saudit dhe Tailanda kanë vetëm nga një vetura nëpër këto atusallone”, kanë bërë të ditur Doganat e Kosovës, për Gazetën Fjala.

Në këtë institucion kanë treguar po ashtu për Gazetën Fjala edhe taksat që paguajnë këto sallone për ti futur veturat në Kosovë.

“Nuk ka dallim ne pagesën e taksave doganore për automjete, por dallimi është qe kur autosallonet importojnë vetura ato e bëjnë si kompani dhe pastaj paguaj edhe taksat e brendshme si tatimin ne Fitim pra taksat qe paguajnë kompanitë. Gjithsesi se automjet paguaj taksen doganore 10%, akcizën (specifike) dhe TVSH pavarësisht se a vjen importi nga personi fizik apo ai juridik”, bëjnë të ditur Doganat e Kosovës. /Gazeta Fjala/

autosallon1

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/analiza/kosova-e-autosalloneve/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala