Bizneset e serbëve në Kosovë (Dokument)

Autori:Avdyl Pajaziti

Serbët që jetojnë nëpër komunat e Kosovës nuk po rrinë duarkryq.

Ata në Kosovë janë duke bërë goxha biznes.

Mbi vete ata kanë ferma të kafshëve, prodhojnë ushqime të ndryshme e bëjnë tregti me shumicë e pakicë.

E, sipas Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë në gjashtë komunat e banuar me shumicë serbe janë të regjistrua hiq më pak se 3 mijë e 520 biznese.

Gazeta Fjala ka sigurur të dhënat e aktiviteteve biznesore në Leposaviqi, Zubin Potoku, Zveqani, Mitrovicë e Veriut, Graqanica, Shterpca.

1

Komuna që më së shumti ka biznese është ajo e Leposavicit duke e lënë prapa Gracanicën.

Në listën e këtyre bizneseve që e ka marr Gazeta Fjala nga Ministria e Tregtisë Industrisë shihet se pronarë të tyre janë kryesisht nga një individ, derisa në bashkë-pronësi janë vetëm disa nga to.

Kurse, biznesin më të madh serbet e këtyre komunave e bëjnë me tegeti. Nga kjo dominuese është tregtia e ushqimit  dhe pijeve, dhe në masë më të vogël edhe tekstili.  Po ashtu edhe rritja e pemëve dhe primeve është një veprimtari e përhapur tek serbët komunave të Kosovës.

Viteve të fundit vërehet edhe rritja e kafshëve dhe marrja me blegtori. Serbet anash nuk e kanë lënë edhe tregtinë me duhan.

E këto biznese ata i kanë nisur nga viti 2000. Por, hapjen e tyre nuk e kanë ndalur edhe në viteve të fundit.

Së fundmi biznese më së shumti janë hapur në Mitrovicën Veriore.

Kurse, nga ky vit e deri më tash hapja e tyre ka vazhduar me trend të rritjes./Gazeta Fjala/.

 

2

 

 

 

 

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/analiza/bizneset-e-serbeve-ne-kosove/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala