Analistët: “Ose do të tërhiqet Gruevski ose do të riformatohet”

Autori:Avdyl Pajaziti

Maqedonia më shumë se tre muaj po dridhet nga skandali i përgjimeve që shkaktoi krizë të thellë politike në vend, gjë që solli përplasjen më serioze mes pushtetit dhe opozitës.

Dy takimet e liderëve në Shkup dhe takimi i fundit mes Gruevskit dhe Zaevit në Strasburg dëshmojnë gatishmërinë e faktorit ndërkombëtar për tejkalimin e krizës më të thellë politike që ka përfshirë vendin.

Kjo javë sipas analistëve do të jetë vendimtare ose qeveria e Gruevskit do të dorëhiqet, ose do të riformatohet me të vetmi qëllim që mos të eskalojë dhuna, sipas skenarëve të Ukrainës.

Analisti politik Albert Musliu vlerëson se përmes dialogut politik është e mundur që të gjendet zgjidhje. Sipas tij, bisedimet për tejkalimin e krizës politike po zhvillohen me një dinamikë serioze.

“Jo që pres, por jam deri diku i sigurt se bisedimet po zhvillohen me dinamikë serioze. Nuk besoj se Gruevski dhe Zaev kanë qëndruar 10 orë në Strasburg vetëm për të biseduar dhe për të akuzuar njëri tjetrin, ashtu që mendoj se kornizat e bisedimeve veç më janë vendosur dhe normalisht, ky është proces i bisedimeve në të cilin secila palë përpiqet të fitojë sa më shumë për vete”, thotë Musliu, raporton Zhurnal.

Ditë më parë kryetari i PDSH-së Menduh Thaçi në intervistën e fundit në TV Klan Kosova tha se gjatë javës duhet doemos të zgjidhet kriza politike në Maqedoni në takimin e radhës që do të mbahet mes liderëve politik mes pushtetit dhe opozitës.

Lideri i opozitës maqedonase Zaev me publikimin e audio-regjistrimeve thotë se kryeministri Gruevski dhe bashkëpunëtorët e tij më të ngushtë janë të përfshirë në krim, korrupsion, raste të montuara politike, madje edhe në fshehjen e vrasjeve të porositura, si Monstra, dhe rasti i Kumanovës.

E gjithë kjo situatë detyroi Gruevskin që të lëshojë pe dhe nga Kabineti i tij qeveritar të largojë dy ministrat më të përfolur në aferën e përgjimeve, ish ministren e Brendshme Gordana Jankullovska dhe ish ministrin e Transportit dhe Lidhjeve Mile Janakievski.

Në këto dorëheqje ishte edhe ish Shefi i policisë sekrete, Sasho Mijallkov ku në përgjimet dëgjohet se ai ka qenë “koka” e kontrollit të plotë ndaj gjykatës, policisë dhe institucioneve tjera shtetërore.

Acarimi i raporteve mes pushtetit dhe opozitës arritën kulmin kur më 17 maj opozita maqedonase para Qeverisë mbajti protest gjithëpopullore, ku morën pjesë me mijëra qytetarë të pakënaqur dhe kërkonin dorëheqjen e kryeministrit Gruevski, informon Zhurnal.

Një ditë më vonë VMRO-DPMNE organizoi protestën në mbrojtje të Maqedonisë para Kuvendit, me qëllim që të demonstrojë se populli jep mbështetje qeverisë aktuale./Indeksonline/

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/analistet-ose-do-te-terhiqet-gruevsi-ose-do-te-riformatohet/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala