Amerikani me origjinë serbe: “Fatkeqësia ime serb”

Autori:Avdyl Pajaziti

Një amerikan me origjinë serbe në blogun e “My Serbian misadventure”, tash e disa vjet disa vjet boton tekste jo të mira për Serbinë, ankohet portali i Beogradi 24 sata.

Ai, për shkak të punës, ka qenë “i detyruar” të shkojë në vendin nga i ka rrënjët, por megjithatë, thotë ai, e urren këtë vend.

Në 15 vjetorin e bombardimeve të NATO-s, blogisti ka treguar se si e sheh Serbinë me lot.

“Serbia është sikur djaloshi që nuk mund ta anashkalojë faktin se e dashura e ka braktisur, se është zhvendosur dhe se e ka ftuar policinë. Tani, 15 vjet pas, ai qëndron, i papunë në banesë, qan pse e dashura e tij ka qenë aq bushtër”, ka shkruar ai, transmeton Koha.net.

Duke shkruar më tej, ai mohon që “Beogradi të jetë vënë në listën e qyteteve me jetën më të mirë të natës”.

Ai thotë se “serbët janë në ekstazë kur dikush shkruan për Serbinë e në shkrim të mos jenë përmendur fjalët ‘gjenocid’, ‘pastrim etnik'”.

Blogeri, emri i të cilit nuk jepet, përmend probleme t e serbëve:

“Serbët janë asocialë. Askush nuk flet me askënd, pos me njerëzit e grupit të vet”.

Ky amerikan, me origjinë serbe, e potencon 24 sata, thotë se “serbët nuk kanë kufi kur shprehin keqardhje ndaj vetes”, ndërsa e ka sulmuar edhe tenistin Novak Gjokoviq të cilin ka thënë “Fatkeqësia ime serb – My Serbian misadventure”.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/amerikani-me-origjine-serbe-fatkeqesia-ime-serb/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala