Amerikanët nuk do të lejojnë destabilizimin e Maqedonisë

Autori:Avdyl Pajaziti

Profesori i Marrëdhënieve Ndërkombëtare, Blerim Reka, ka thënë se zhvillimet e fundit në Kosovë janë pasojë e një krize si rrjedhojë e ndërlidhjes të së paku tre faktorëve politikë: krizës politike të brendshme, kontekstit ndërkombëtar dhe implikimeve rajonale.

Në një intervistë për të përditshmen Epoka e Re, ish-ambasadori i Maqedonisë në Bruksel, ka thënë se për atë që ka ndodhur në ngjarjet e fundit mund të flasë vetëm shërbimi inteligjent i këtij vendi.

Reka ka vlerësuar qëndrimin e Republikës së Kosovës dhe asaj të Shqipërisë karshi krizës në Maqedoni, duke thënë se nuk beson që amerikanët (Shtetet e Bashkuara të Amerikës) do të lejojnë destabilizimin e këtij vend

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/amerikanet-nuk-do-te-lejojne-destabilizimin-e-maqedonise/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala