Ambasadori holandez: Liberalizimin e bllokuat vet

Autori:Avdyl Pajaziti

Ambasadori i Holandës në Kosovë Robert Bosch ka thënë se izolimin e Kosovës nuk po e bën BE por vet Kosova. Sipas tij Evropa duhet fajësuar vetëm atëherë kur Kosova do të plotësonte kriteret dhe nuk do t’i jepej Liberalizimi.

“Pajtohem me ju se do të ishte mirë që të rinjtë të jenë të lirë të vizitojnë Evropën, edhe të punojnë si studentë gjatë pushimeve verore.

Por, Evropën duhet kritikuar dhe fajësuar vetëm nëse ajo nuk liberalizon vizat edhe pasi që Kosova të plotësojë kriteret e kërkuara.

Institucionet e Kosovës nuk kanë plotësuar kriteret e kërkuara për liberalizim të vizave.

Kosova ende nuk i ka përmbushur të gjitha kërkesat e Hartës së Liberalizimit të Vizave: (Visa Liberalization Benchmarks) aty ku duhet ende pune. Është bllokuar i 3-të i rekomandimeve për rendin publik dhe siguri”, ka thënë Bosch.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/ambasadori-holandez-liberalizimin-e-bllokuat-vet/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala