Aksidenti që e bëri gjeni një skiatore

Autori:Avdyl Pajaziti

Një vajzë anonime përshkruan tregimin e saj të përjetimit të aksidentit që i la pasoja por më të avancuara mendore.

Ajo u shpreh për xoJane.com që ka fituar sindromën ‘savant’ apo siç njihet “sindroma e dijetarit”, pas pësimit të aksidentit skijor.

“Një individit me sindromë të tillë ka talent mahnitës, dhe ndoshta ndonjëherë spektakulare të muzikës, matematikës, artit etj”, shpjegon profesori i De Montfort universit, David Hilles.

Një autor anonim ka shpjeguar këtë sindromë, si “fenomenin të rrallë mendor” e cila të jep aftësinë të mbash mend në mënyrë marramendëse. Ajo tregon se si mund të vizatoj diagrame me “mijëra vende, me mijëra dyer, dhe mijëra degë”.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/aksidenti-me-ski-qe-la-me-aftesi-me-te-avancuara-mendore-nje-skiatore/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala