Ajnishahe Halimi kërkon reforma në Vetëvendosje

Autori:Zekirja Shabani

Ajnishahe Halimi, e larguar së fundi nga Lëvizja Vetëvendosje ka ftuar anëtarësinë dhe veprimtarët e pakënaqur të Lëvizjes Vetëvendosje të riorganizohen, që në mënyrë demokratike t’ia marrin të drejtën udhëheqjes aktuale, cila sipas sajë e ka uzurpuar partinë. Sipas saj kryesia e tanishme e Vetëvendosjes po vazhdon t’i bëjë dëme të pallogaritshme këtij subjekti, në të gjitha aspektet, politike e organizative.

“Kjo lloj kryesie, me veprimet ndëshkuese që ndërmerr karshi bashkëpunëtorëve të vet, veprimtarëve të dalluar – vetëm pse kanë shprehur një mendim ndryshe, jep sinjale negative, se po erdhi në pushtet, do të jetë e pamëshirshme për kundërshtarët politikë. Prandaj këto veprime të kësaj ‘kryesie’ jo vetëm që janë të papranueshme, por tregojnë për domosdoshmërinë e ndryshimeve për rimëkëmbje  dhe shpëtim të vetëvendosjes nga rënia dhe uzurpimi i mëtejshëm i saj”, thuhet në komunikatën për medie të lëshuar nga Halimi.

Vetëvendosjes sipas saj i duhen korrigjime.

“I duhen zgjedhje brenda saj, në të gjitha nivelet. I duhet më shumë demokraci e brendshme, më pak filma e ideologji, më shumë kooperim me faktorë të brendshëm e të jashtëm, më shumë përfillje e besim e më pak dyshime në veprimtarët e saj, të cilët nuk kanë kursyer asgjë”.

Halimi thotë se kjo udhëheqje është mbyllur në gëzhojën e vet dhe nuk lejon të dëpërtojë asnjë ide që nuk përputhet me idetë e saj. Injoron kuadro me vlera morale, intelektuale e atdhetare, shumë prej të cilëve ua ka hequr kapelën për t’i futur në lista zgjedhore dhe tash i kanë harruar.

“S’e dinë madje, a janë gjallë apo kanë vdekur. Sepse të gjitha i dinë vetë dhe s’kanë nevojë për mendime të tjera! Kuadrot i trajtojne si mallra per nje perdorim…”.

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/ajnishahe-halimi-kerkon-reforma-ne-vetevendosje/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala