AGRO fillon zyrtarisht

Autori:Zekirja Shabani

Është lansuar të bmartën edhe zyrtarisht projekti i USAID-it për bujqësi, AGRO që kapë vlerën prej rreth 12 milionë dollarësh dhe pason projektin e mëhershëm të USAID-it për bujqësi, NOA.

Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Memli Krasniqi, ambasadorja amerikane në Prishtinë, Tracey Ann Jacobson dhe shefi i USAID-it në Kosovë, James Hope ishin në Lipjan në fermën “Agrovizion” për të shënuar edhe nisjen e këtij projekti. Bashkë edhe me zyrtarë tjerë ata vizituan këtë fermë, e cila në vitet e fundit ka marrë mbështetje prej rreth mbi 100 mijë euro nga Ministria e Bujqësisë, e po ashtu është mbështetur në forma të ndryshme edhe nga USAID-i.

Ministri Memli Krasniqi tha se Qeveria e Kosovës e ka vendosur bujqësinë ndër prioritetet kryesore si potenciali më i madh për zhvillimin ekonomik dhe për gjenerimin e vendeve të reja të punës.

Ai ka thënë se MBZHR-ja po punon në veçanti në rritjen e transparencës dhe efikasitetit në punë.

“Një hap tejet i rëndësishëm është ai i javës së kaluar, kur ne kemi nisur të publikojmë listat e vlerësimeve preliminare të përfituesve nga grantet e ministrisë. Siç e dini këtë vit ne do të ndajmë 20 milionë për grante zhvillimore dhe 23 milionë të tjera në subvencione”.

Ndërkaq ambasadorja Jacobson tha se ndjehet e lumtur me sukseset që po shënohen në bujqësi.

Sipas saj programi Agro do të ofrojmë mundësi të reja për zhvillimin e bujqësisë.

AGRO do të orientohet në grante për fermerët për kultura të ndryshme, në veçanti në pemishte dhe perimtari.  Gjithashtu ky projekt do të ofrojë asistencë teknike për MBPZHR-në, institucione të tjera që merren me bujqësinë dhe për fermerët.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/agro-fillon-zyrtarisht/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala