Administrata komunale e Skenderajt në grevë solidarizuese me Lushtakun

Autori:Avdyl Pajaziti

Përmes një komunikate për media Komuna e Skenderajt ka njoftuar se administrata do të hyjnë në grevë si solidarizim me kryetarin e tyre, Sami Lushtaku, i cili ka filluar grevën për shkak të mos ofrimit të shërbimeve mjekësore.

Kjo është komunikata e plotë e Komunës së Skenderajt:

Udhëheqja e punëtorëve të administratës komunale dhe Udhëheqja më e lartë e Komunës së Skemnderajt, kanë mbajtur takim të jashtëzakonshëm pas situatës së krijuar me rastin e hyrjes në grevë urie të Kryetarit Sami Lushtaku dhe kanë vendosur me sa vijon:

Nga dita e hënë 18 janar 2016 të gjithë punëtorët e Administratës komunale do të hyjnë në Grevë Solidarizuese me Lushtaku.Të gjithë punëtorët do të jenë në vendet e tyre të punës, por do të ndërpiten të gjitha shërbimet me qytetarë

Më këtë rast shprehet edhe shqetësimi për trajtimin e padrejtë dhe johuman të Kryetarit Sami Lushtaku. Kërkohet nga Presidentja e Kosovës, Avokati i popullit dhe institucionet e tjera relevante, që të reagojnë karshi shkeljes së rëndë të të drejtave elementare njerëzore ndaj Lushtaku.

Privimi nga e drejta për të marrë shërbime shëndetësore është në kundërshtim me të gjitha konventat ndërkombëtare për të drejtat e njeriut. Sa për dijeni të institucioneve dhe opinionit publik, shërbimi shëndetësor nuk u ndalohet as robërve të luftës.

Gjendja shëndetësore e Lushtaku është serioze dhe ndalimi i ofrimit të shërbimeve adekuate mjekësore përbën rrezik për jetën e tij, prandaj kërjomë nga institucionet relevante kompetente që të marrin masa urgjente në drejtim të përmirësimit të kësaj situate, që është shqetësim jo vetëm i familjes Lushtaku por edhe i institucioneve lokale të Skenderajt dhe qyteatarëve të kësaj treve.

Gjithsesi ju kërkojmë falje qytetarëve që nuk do të mund t’ju ofrojmë shërbime administrative komunale, por situata e krijuar pas ndalimit të trajtimit shëndetësor të z. Lushtaku dhe hyrjes në grevë urie të tij, është shumë serioze dhe cenon shëndetin e tij. Sami Lushtaku është i zgjedhuri i qytetarëve të Skenderajt. Ai është dënuar padrejtësisht dhe përveç kësaj, ai po trajtohet në mënyrë të papërgjegjshme dhe çnjerëzore

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/administrata-komunale-e-skenderajt-ne-greve-solidarizuese-me-lushtaku/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala