Abdixhiku: Papunësia 50.1% e jo 35.1%

Autori:Avdyl Pajaziti

Njohësi i ekonomisë Lumir Abdixhiku ka komentuar publikimin e statistikave për papunësinë nga Agjencia Statistikave të Kosovës.

Abdixhiku ka shkruar në rrjetin social Facebook se ASK nuk i ka llogaritur plot 700 mijë qytetarë që janë punëkërkues.

“Agjencia e Statistikave të Kosovës, nëpërmjet raportit të fundit mbi papunësinë, ka arritur në këto numra:

– Në Kosovë janë 1,202,489 njerëz në moshë pune;
– Prej të cilëve plot 702,238 (58.3%) janë joaktiv – pra s’kërkojnë punë (sic);
– Pjesa e mbetur, prej 500,251 kosovarëve janë forcë aktive;
– Nga ta, të punësuar janë 323,508 kosovarë (formal e joformal);
– Ndërsa, vetëm 176,743 janë të papunë;
– Rrjedhimisht, papunësia në Kosovë është rreth 35.1%.

Problemi serioz mbetet në mosllogaritjen e plot 702,238 kosovarëve, përkatësisht pjesës dërmuese (plot 58.3%); të cilët fshihen prej kalkulimeve të papunësisë me një vijë lapsi. Normë kaq të lartë joaktiviteti kanë vetëm 4 shtete tjera në botë (sipas të dhënave të Bankës Botërore), bëhet fjalë për Timorin Lindor (62.1%), Moldavinë (59.3%), Gazan (58.8%) dhe Samoa (58.5%).

Vendet fqinje të Kosovës, kanë norma shumë më të ulëta joaktiviteti; Mali i Zi (50.1%), Serbia (47.5%); Shqipëria (44.9%) e Maqedonia (44.8%) – për të dhënë një mesatare prej 46.8%. Nëse Kosova do të llogaritej se ka një fuqi punëtore joaktive sikurse regjioni – siç dhe ka gjasa të jetë – atëherë në Kosovë mund të jenë rreth 562,764 kosovarë joaktiv e 639,724 aktiv – për të dhënë në fund një papunësi prej plot 50.1% e jo 35.1%. Them se hapi i parë në zgjidhjen e problemit është pranimi i ekzistencës së tij”, ka shkruar Abdixhiku në Facebook

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/abdixhiku-papunesia-50-1-e-jo-35-1/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala