AAK e NISMA nuk ndryshojnë qëndrimin për Specialen

Autori:Avdyl Pajaziti

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka thënë pas mbledhjes së kryesisë ka thënë se këtë javë në rend dite në Kuvend nuk do të jetë themelimi i Gjykatës Speciale.

Veseli nuk e ka hedhur mundësinë që javën e ardhshme do të diskutohet se a do të kthehet në riprocedim në Kuvend amendamenteve që i hapë rrugë themelimit të Speciales.

Lidhur me këtë deputeti i Nisma-s, Bilall Sherifi ka thënë për Indeksonline se Qeveria nuk duhet që ta riprocedojë një çështje e cila njëherë është refuzuar nga deputetët e Kuvendit të Kosovës.

“Mendoj që Qeveria në vend që të insistojë në riprocedim të amendamenteve kushtetues, ajo duhet ta lexojë mirë vendimin e deputetëve. Vendimi i seancës së Kuvendit e obligon qeverinë që të kërkojë rrugë tjera për të adresuar këtë çështje. Deputetët e Kuvendit atë ditë kanë kërkuar të gjithë njëzëri krijimin e një mekanizmi që të ndëshkojë të gjitha krimet që janë kryer në Kosovë”, ka thënë Sherifi.

Ai më pas ka theksuar se Qeveria e Kosovës e ka obligim që ta zbatojë vendimin e parlamentit të Kosovës dhe jo të insistojë dhe të kërkojë me çdo kusht që parlamenti të votojë sipas dëshirës tyre.

Edhe deputeti i AAK-së, Pal Lekaj është shprehur kundër riporcedimit të amendamenteve kushtetuese të cilat i hapin rrugë themelimit të Gjykatës Speciale.

Lekaj në një prononcim për Indeksonline ka thënë se janë kundër themelimit të saj.

“Ne nuk kemi ndryshuar mendim sa i përket Speciales. Jemi kundër themelimit të saj pos nëse ajo themelohet dhe procedohet me ligjshmërinë e Kosovës”, ka thënë Lekaj.

Kuvendi i Kosovës dy javë më parë ka dështuar në miratimin e ndryshimeve Kushtetuese të Kosovës, për themelimin e Gjykatës Speciale./Indeksonline/

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/aak-e-nisma-nuk-ndryshojne-qendrimin-per-specialen/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala