A u vra Papa Gjon Pali I?

Autori:Avdyl Pajaziti

Një dhomë e dyllosur. Një kryepeshkop i lidhur me mafian. Një balsamim i kryer me një nxitim të pakuptimtë. Përshtypja e qartë ishte se Vatikani qe në ankth për të fshehur provat. Misteri mbi vdekjen e Papa Gjon Palit I, vazhdon edhe sot pas 37 vjetësh.
Në 26 gusht të vitit 1978, Kardinali Albino Luçiani u zgjodh Papë, vetëm pas votimit të katërt, duke marrë emrin e Gjon Palit I.

Ai vinte nga Belluno, rreth 80 milje në veri të Venecias.

Babai i tij e kishte kaluar shumicën e jetës si punëtor sezonal – murator dhe elektricist – në Zvicër.

Luçiani kishte qenë peshkop i Vitorio Venetos, dhe më pas për 9 vjet Patriark i Venecias.

Ai qe megjithatë pak i njohur jashtë Italisë, ndaj ishte jo pak e habitshme që 111 kardinalë – prej të cilëve vetëm 27 ishin italianë – e zgjodhën atë shumë shpejt.

Kardinali anglez Bazil Hjum e kishte një shpjegim: “Rrallë kam patur një përvojë të tillë të pranisë së Perëndisë…

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/a-u-vra-papa-gjon-pali-i/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala