A ka mbaruar vërtet lufta në Ballkan?

Autori:Avdyl Pajaziti

Pas 20 vjet paqeje, Republika Srpska kërcënon të prishë marrëveshjen e Dejtonit që e ka mbajtur Bosnjën të bashkuar, përmes organizimit të një referendumi që konteston organizmat ndërkombëtare dhe ato qendrorë shtetërorë, dhe pas 3 vjetësh paralajmëron një tjetër referendum për pavarësinë e plotë nga Sarajeva.

Kakofonia e lajmeve ndërkombëtare, në lidhje me sulmet ajrore ruse kundër rebelëve anti-Asad të mbështetur nga SHBA-ja në Siri, dhe fluksi i jashtëzakonshëm i refugjatëve që përmes Ballkanit mësyjnë drejt Evropës Perëndimore, ka lënë në hije krizën që ka shpërthyer në Bosnje-Hercegovinë, në krahun juglindor të Bashkimit Evropian.

Edhe në këtë rast është Moska ajo që ka trazuar ujërat…

Për të lexuar artikullin e plotë, klikoni KËTU

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/a-ka-mbaruar-vertet-lufta-ne-ballkan/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala