Cili është qyteti më i ftohtë në botë (Foto)

Autori:Zekirja Shabani

Qyteti më i ftohtë në botë llogaritet të jetë Jakutsk, kryeqytet i rajonit të Jakutija-s në Rusi. Temperaturat në dimër në këtë qytet shkojnë mesatarisht në -34 gradë celcius.

Pranë këtij qyteti ndodhet edhe fshati më i ftohtë në botë, Ojmakon. Në këtë fshat është shënuar edhe temperatura më e ftohtë ndonjëherë mbi Tokë.

Temperatura më e ulët e matur në fshatin në fjalë ka qenë -71.2 gradë C dhe është shënuar përpara 90 vitesh.

166016

166015

 

 

166011

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/a-cili-eshte-qyteti-me-i-ftohte-ne-bote-foto/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala