9 gjëra që nuk i dinit për “Air Force One”

Autori:Avdyl Pajaziti

“Air Force One” është avioni më prestigjioz në SHBA. Këtij avioni i besohet jeta e presidentit amerikan gjatë udhëtimeve brenda vendit dhe në mbarë botën. Janë disa arsyet që e bëjnë këtë “mamuth të qiejve” mjetin e preferuar të presidentit të SHBA-ve.

 

  1. Ka një gjatësi prej 70.7 metrash, me krahë 59.4 metër të gjatë.

 

  1. Ai mund t’i mbijetojë një shpërthimi nuklear nga toka.

 

  1. Dritaret janë të blinduara.

 

  1. Kostoja për një orë fluturim është 200 mijë dollarë.

 

  1. Ka në bord 85 telefona.

 

  1. Ka një hapësirë të brendshme prej 4000 metër katrorë.

 

  1. Ka 26 pjesëtarë ekuipazhi.

 

  1. Mund të akomodojë 76 udhëtarë.

 

 1. Ka një sallë ovale mbledhjesh.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/9-gjera-qe-nuk-i-dinit-per-air-force-one/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala