7 mrekullitë e panjohura

Autori:Avdyl Pajaziti

Më poshtë janë listuar disa nga ndërtimet më mbresëlënëse të tokës si;

Pallati i Parlamentit në Bukuresht (Rumani)
Është ndërtesa më e madhe, më e shtrenjta e administratës civile në botë, e ngritur më 1984 gjatë sundimit të Nikolla Çausheskut. Ka 12 kate, 3.100 dhoma dhe shtrihet në një sipërfaqe 330 mijë metrash katrorë.

Xhamia e Madhe në Gjene (Mali), kjo është një ndërtesë e ndërtuar nga balta, vetëm me tulla të thara në diell.

2

Kështjella Deravar (Pakistan)
Kjo fortifikatë përmasash monumentale përbëhet nga 40 bedena, që ngrihen në formë katrore nga shkretëtira. Shumica e pakistanezëve s’di gjë për të, sepse është e paqasshme nëse nuk ke automjet.

3

Çand Baori në Raxhahistan (Indi) është një nga atraksionet turistike më të lëna padore në Indi. Baza e bunarit në thellësi 30 metra ka formë katrore, ndërsa godina është 13 katesh. Për të zbritur janë 3.500 shkallë.

4
Ura e vjetër në Mostar (BeH) është e bërë nga 456 gurë lokalë më 1566, 4 metrae gjerë, 30 metra e gjatë dhe 24 metra e lartë. Gjatë luftës më 1990 u bombardua, ndrësa më 2004 u rindërtua.

5
Muri i Madh në Raxhahstan (Indi), është ngritur në vitin 1443 gjatësia e tij është 36 kilometra, trashësia në disa vende arrin deri në 4,5 metra. Ka 7 porta të fortifikuara. Brenda tij janë 360 tempuj. Megjithatë bota di fare pak për të.

6

Xhamia e sheikut Loftolah (Iran)
Ndodhet në Sheshin Nagsh Xhahan. E ngriti mes 1603-1619 shahu Abas I. Asnjëherë s’ka pasur as minare, as oborr dhe duket as që i dedikohej përdorimit publik. Ka qenë një vend sakral në dispozicion për gratë e haremit të shahut.

7

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/7-mrekullite-e-panjohura/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala