10 ishujt më të bukur në botë (Foto)

Autori:Avdyl Pajaziti

Website “TripAdvisor” ka bërë një klasifikim të 10 ishujve më të bukur në botë dhe më interesant për t’u vizituar. Vendi i parë është zënë nga ishulli Maui në Hauai, njofton TCH.

Ishulli në Oqeanin Paqësor është i famshëm për plazhet përrallore, dy male vullkanike, si dhe për florën dhe faunën që nuk gjendet askund tjetër në planet.

Në vendin e dytë është renditur ishulli grek i Santorinit e në vendin e tretë, është zgjedhur Xhamajka që shtrihet në Karaibe.

Fshatrat me shtëpi të bardha e çati blu, janë vendosur mbi honet vullkanike. Ky është Santorini, ishulli grek, i cili ia detyron panoramën spektakolare, pikërisht shpërthimeve vullkanike.

10

10 – Fernando de Noronha, Brazil

9

9 – Bora Bora

8

8 – Phuket, Tailandë

7

7 – Mauritius, Africa

6

6 – Majorka – Ishujt Baleare

5

5 – Bali, Indonezi

4

4 – Providenciales, Turks e Caicos

3

3 – Xhamajka

2

2 – Santorini, Greqi

1

1 – Maui, Havai

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/68637-2/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala