66 vjecari, Haxhi Arifi që nuk e lëshon karrigen

Autori:Zekirja Shabani

Edhe pak muaj mbush 66 vjet, por duket se nuk e ka as ndërmend të pensionohet.

Haxhi Arifi, që mbanë postin e krye-sindikalistit të punëtorëve dhe anëtarit të Bordit të Agjencionit Kosovar të Privatizimit (AKP) me një pagë të majme, nuk pranon të quheet i shtyrë në moshë.

Edhe pse është i pari person që kërkon të zbatohet ligji i punës, ai vetë duket se është duke e shkelur atë. Me ligjin e punës mosha e pensionimit në Kosovë është 65 vjet, me përjashtim të rasteve të caktuara, si minatorët e pjestarët e Forcës së Sigurisë së Kosovës e disa raste tjera të veçanta.

Pasi në muajin korrik të këtij viti i mbush 66 vjet, Gazeta Fjala ka kërkuar nga Arfi një sqarim për këtë cështje. Por, ai nuk ka pranuar ta thotë asnjë fjalë. Madje ka karkuar takim edhe në zyreret e tij, mirëpo as aty nuk ka qenë i gasthëm të flas.

Gazeta Fjala ka kërkuar një përgjigje për këtë ceshtje edhe nga Ministria e Punës, mirëpo as ky institucion deri tani nuk ka kthyer asnjë përgjigjie.

E, kritika të madha ndaj ti kanë drejtuar disa pënsionët nga Shoqata e Pensionistëve.

Ata gjatë një vizte që u ka bërë Gazeta Fjala, nuk kanë hezituar të flasin për veprimet e të parit të BSPKS’së. “ Ma mirë pa të se më të”, ka thënë Nazmi Xhemajli, pensionët në këtë Shoqatë.

“Ai është njëri pa vlera. Është prapambeturin e së kaluarës. Nuk po lenë të zhvillohemi”, ka thënë një tjeter pënsionistë.

Ata madje thonë se Arifi është duke përfituar shumë nga gjendja poltike, që është krijuar në vend.

Kryesindikalisti i Kosovės, Haxhi Arifi nuk e ka të lehtë të dal në pensioni, duke u nis nga fakti se ai nga postet që mbanë paguhet kogja mirë. Arifi merr 7 mijë e 164 euro pagė vjetore nga Bashkimi i Sindikatave tė Pavarura tė Kosovės (BSPK) dhe plusc 14 mijë e 862 euro tjera pagë vjetore nga Agjencia Kosovare e Privatizimit AKP.

Gjithashtu Arifi nga Sindikata i ka tė mbuluara edhe shpenzimet ditore pėr udhėtime me “Mercedesin” e tij nga Peja nė Prishtinė dhe anasjelltas.

Nė Agjencinė Kundėr Korrupsionit (AKK) kreu i BSPK-sė ka deklaruar edhe pėr pasurinė e paluajtshme. Njė shtėpi 140 mijė euro, veturė “Mercedes” nė vlerė 7 mijė euro dhe mbi 13 mijė euro tė deponuara nė njėrėn prej bankave tė Kosovės.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/66-vjecari-haxhi-arifi-qe-nuk-e-leshon-karrigen/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala