60 mësimdhënës në Prizren mbeten pa paga

Autori:Zekirja Shabani

Telashet e Komunës së Prizrenit me sigurimin e buxhetit të mjaftueshëm për pagesën e mësimdhënësve të angazhuar në arsimin parauniversitar kanë vijuar edhe këtë vit.

Zyrtarë të Drejtorisë së Arsimit kanë bërë të ditur se viti 2015 nuk ka nisur mbarë sa i përket aspektit të pagave, për shkak se niveli qendror nga lista ka hequr 60 mësimdhënës.

Po ashtu në raportin e punës së gjashtëmujorit të parë të vitit të DA-së thuhet se shpenzimet për 178 mësimdhënësit e avancuar nga SHLP në atë me diplomë të fakultetit nuk janë mbuluar, derisa në po të njëjtën periudhë kohore as 11 mësimdhënës nuk ishin përfshirë në listë të pagave.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/60-mesimdhenes-ne-prizren-mbeten-pa-paga/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala