6 zgjidhje për humbjen e flokëve

Autori:Avdyl Pajaziti

Çdo ditë, ne humbim nga 50 deri në 100 qime,gjw cila është krejtësisht normale. Por kur ju filloni të vëreni rrallim të flokëve,  apo edhe grumbull të flokëve duke rënë, burrë apo grua, ju do filloni për t’u shqetësuar.
Humbja e flokëve nuk është vetëm një çështje kozmetike. Ekspertët pajtohen, edhe pse mund të jetë gjenetike, humbje e flokëve mund të jetë shenjë se diçka në trup është çrregulluar.

– Kontrolloni  hormonet tuaja

Alopecia androgjenetike, e njohur gjithashtu si  rënja e flokëve tek meshkujt ose femrat , është lloji më i zakonshëm i humbjes së flokëve. Sipas Akademisë Amerikane të Dermatologjisë, ajo prek  rreth 80 milionë njerëz. Dhe shumë herë, faji qëndron në hormonet, konkretisht dihydrotestosterone, ose DHT.
Disa njerëz kanë një predispozitë gjenetike për këtë “rrëmbimi nga hormonet”, por ai gjithashtu mund të jetë për shkak të dietës, mënyrës së  jetesës dhe mjedisit. Një test i thjeshtë i gjakut mund të përcaktojë nivelin tuaj të hormoneve. Pastaj duke punuar me mjekun tuaj, ju mund të bëni ndryshime dhe për të gjetur mënyra natyrore për të ndihmuar rritjen e flokëve.

–  Shiko për shkaqe të tjera rrënjësore

Anemia, rezistenca e insulinës, problemet tiroide, një sëmundje autoimune si areata alopecia, dhe stresi të gjitha mund të shkaktojnë humbjen e flokëve.
–  Ndaloni rregullimin e tepërt

Nëse ju vazhdimisht  prekni rrënjët tuaja, ose luftoni me flokët tuaj super kaçurrele që të rrijnë të drejtë, ju në fakt mund të jetë shkaktuar thyerje. Që kur flokët janë thyer më shpejt se që janë rritur, kjo duket sikur ju jeni duke i humbur ato.

– Mjekimi mund të ndihmoj

Minoxidil është një trajtim i aprovuar-FDA për humbjen e flokëve, por ajo duhet të përdoret vazhdimisht që të jetë efektive. Gjithashtu, ajo merr katër deri në gjashtë muaj për të parë ndonjë përmirësim dhe deri në një vit për të marrë përfitim të plotë.
Finasteride, i njohur me emrin e markës Propecia, është ilaç që është i aprovuar-FDA, por vetëm për burrat. Edhe pse në fuqi, ekziston rreziku për probleme të zemrës, rritja e rrahjeve të zemrës, edemë, kokëdhimbje, dhe shtim në peshë.

– Provoni terapinë e flokëve me laser

Edhe pse nuk është e qartë se si të punojnë këto pajisje, ato janë  menduar për të “stimuluar qelizat e rrënjës së flokëve për të qenë më aktive. Ata janë edhe të pagabueshëm, që ju tregojnë kur dhe sa larg për të lëvizur pajisjen dhe ata madje ndalen në mënyrë automatike.

–   Konsideroni  kirurgjinë e transplantimit të flokëve

Flokët që po rrallohen janë ende në lëkurë të kokës, por janë duke fjetur.
Transplantimi mund të marrë qelizat që nuk janë duke fjetur dhe t’i transplantoj ato në një pjesë ku janë.
Megjithatë, në vend se të zgjedhni kirurgjinë në shenjën e parë të humbjes së flokëve, kjo është një ide e mirë që të prisni deri sa humbja e flokëve ka ngadalësuar apo ndaluar tërësisht. /GazetaFjala/

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/6-zgjidhje-per-humbjen-e-flokeve/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala