6 mënyra për të filluar një biznes nga zero

Autori:Zekirja Shabani

Çdo biznes i madh ka filluar me rrugëtim dhe pasion. Edhe njerëzit e famshën si Richard Branson, Oprah, Bill Gates dhe Waren Buffet kanë filluar nga zero.

Këtu janë të renditura 6 mënyra të lehta për tu futur në botën e biznesit.

  1. Hulumto Tregun – hulumto jo vetëm gjërat parësore, mirëpo thellohu në studim dhe studio si një ekspert. Hulumto në qdo mënyrë dhe qdo aspekt. Mos u dekurajo në qoftë se nuk gjen avantazhe, por vazhdo kërkimin.
  2. Vendos një synim financiar të arritshëm – Puno dhe mundohu ta kuptosh se çfarë të duhet të bësh çdo ditë për të arritur aty ku dëshiron të jesh. Vendos një synim të cilën mund ta arrish.
  3. Kur krijon website, bëji përbërësit e saj të mund të shpërndahen – në këtë mënyrë, me shpërndarjen e përbërsve të websites të mundësohet përhapja e
  4. Krijo një listë – Email-i është njëra prej mënyrave më të mira për të ndërtuar një biznes. Përderisa e zhvillon websit-en tënd, fillo me ndërtimin e një liste të email-ave të njerëzve të cilët do ta vizitojnë website-n tënd. Në këtë mënyrë i informon blerësit potencial të tu për produktet/shërbimet tua.
  5. Lësho në treg produkt që shitet – Në qoftë se ke vendosur një synim financiar për gjashtë muajt e ardhshëm, atëherë të duhet të shitësh diqka. Gjej kohë dhe analizoi sfidat më të mëdha që audienca po ballafaqohet dhe ndërto lidhje me ta. Pastaj krijo diqka që ua zgjidh problemet atyre.
  6. Fillo TANI dhe përmirësohu gjatë rrugës – Shumë prej njerëzve humbin kohë duke menduar se si ti bëjnë gjërat perfekte para se ta lansojnë biznesin e tyre. Logo-ja, website… KJO ËSHTË HUMBJE KOHE. Fokusohu në shitje dhe në tërheqjen e konsumatorëve. Kompanitë e suksesshme lansojnë gjatë gjithë kohës dhe nuk janë perfekte.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/6-menyra-per-te-filluar-nje-biznes-nga-zero/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala