Rezerva valutore

Autori:Avdyl Pajaziti

Valuta e huaj që mbahet nga qeveria apo banka qendrore si një pjesë e rezervave shtetërore. Jashtë Shteteve të Bashkuara të Amerikës, dollari është ai që përdoret më së shumti si valutë rezervë. Por me futjen në sistem të euros, edhe rezervat valutore në euro janë duke u rritur me shpejtësi të madhe. BPK-ja në Kosovë përodorë euron si valutë rezervë.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/570/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala