Cilat janë pasojat e kërkesës për largimin e Ambasadorit të Amerikës?

Autori:Gazeta Fjala

Korrespodenti i RTK’së në Washington, Sulejman Gashi, ka bërë një analizë për sulmet kundër ambasadorit amerikan, Greg Delawie. Gashi ka shkruar se Delawie nuk është vetëm një individ por përfaqëson interesat politike të SHBA’së në Kosovë. Më tej kërkesën për ndërrimin e tij, Gashi e komenton si një gjest të rëndë diplomatik.

Korrespodenti i RTK-së në Washington, ka thënë se ambasadori Delawie nuk është vetëm një individ, por ai përfaqëson interesat dhe politikat e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë.

“Në Kosovë ka të pakënaqur me kritikat e ambasadorëve perëndimorë lidhur me mjetet që po përdorin deputetët e opozitës për të penguar mbarëvajtjen e seancave të Kuvendit të Kosovës, e sidomos me deklaratat më të zëshme të ambasadorit amerikan, Greg Delawie. Deklaratat e z. Delawie janë qëndrime të diplomacisë amerikane nga Washingtoni, janë të Departmentit të Shtetit dhe të Shtëpisë së Bardhë. Janë qëndrimet që i ka thënë në fund të nëntorit në Prishtinë edhe vetë kryediplomati amerikan, Sekretari i Shtetit, John Kerry. Ndërkaq ‘neveria’ e thënë nga ambasadori Delawie dje është thënë më shumë se njëherë në zyrat e Departmentit të Shtetit në Foggy Bottom. Kjo ‘neveri’ është përkthyer edhe në moslejim të hyrjes në SHBA tash një vit të gjithë atyre deputetëve të Kuvendit të Kosovës që janë identifikuar si të dhunshëm”, ka konfirmuar korrespodenti i RTK-së, Sulejman Gashi.

Ditë më parë ishte raportuar se edhe lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj, është futur në Visa-Ban, gjë që edhe ia kishte pamundësuar shkuarjen në SHBA për Lutjet e Mëngjesit.

Sipas korrespodentit të RTK-së, ambasadorët amerikanë emërohen nga Presidenti dhe një ambasador mund të jetë një zyrtar i karrierës nga Shërbimi i Jashtëm ose një i emëruar politik.

“Ambasadori Delawie është një zyrtar i karrierës me mbi 30 vjet në shërbimin e jashtëm dhe deklaratat që jepë nuk i ka vetëm vlerësime individuale”, ka thënë ai.

Gashi ka thënë se kërkesa për ndërrimin e një ambasadori është një gjest i rëndë diplomatik, qoftë nëse vjen edhe nga opozita apo ‘analistë të pavarur’ dhe mund t’i kushtojë shumë Kosovës dhe marrëdhënieve të saj me Shtetet e Bashkuara.

Ambasadori Amerikan në Prishtinë ka thënë se ‘protestat e dhunshme të opozitës e dëmtojnë shumë të ardhmen e Kosovës, duke ua përkujtuar kosovarëve se “17, 18 vjet më parë, mijëra qytetarë të Kosovës kanë vdekur për liri dhe pavarësi.’ Një gjë që nuk e ka thënë ambasadori amerikan, e që sipas korrespodentit të RTK-së, sigurisht e kishte ndërmend është se 17 vjet më parë, Shtetet e Bashkuara, me ndërhyrjen e tyre ushtarake duke udhëhequr sulmet e NATO-së ishin vendimtar në çlirimin e Kosovës. Pikërisht për këtë fakt, sipas tij, Shtetet e Bashkuara dhe ambasadori amerikan i japin të drejtë vetes ‘të ndërhyjnë’ në ecuritë politike dhe shtetndërtimin në Kosovë.

“Stabiliteti i Kosovës është interes i SHBA, ndërsa jostabiliteti cenon sigurinë dhe interesat amerikane. Dhe kjo është arsyeja që SHBA duan të ruajnë pavarësinë dhe sovranitetin e Kosovës, investimin e tyre më të madh politik, ushtarak, diplomatik dhe financiar në gjysmëshekullin e fundit në Ballkan”, ka thënë ai

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/54289-2/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala