5 fruta për t’u dobësuar

Autori:Avdyl Pajaziti

1. Luleshtrydhet me vetëm 35 kcal për 100 g, është fryti i duhur për dobësim. I përbërë nga 90% ujë, ajo ka shumë vitamina sidomos vitaminën C. Jini të vetëdijshëm se luleshtrydhet janë pjesë e ushqimeve potencialisht alergjike

2. Mjedra, si luleshtrydhet, kanë sasi të ulët kalorish (38 kcal për 100 g), dhe sasi të lartë uji. Ajo gjithashtu ofron shumë vitamina dhe minerale.

3. Molla është kampione në superimin e oreksit falë përmbajtjes së lartë fibrave. Ajo ka rreth 80 kalori. Përveç kësaj, ajo është një fryt i vërtetë për shëndetin, për shkak se, në sajë të përmbajtjes antioksidante, ndihmon për të luftuar kundër kolesterolit, parandalimin e kancerit dhe sëmundjeve kardiovaskulare.

4. Kivi, me 47 kcal për 100 g, është një aleat i përsosur për dobësim. Përveç kësaj, ndihmon në furnizimin me vitaminë C. Është e pasur me fibra.

5. Pjepri, i pasur me ujë, është një nga frutat me më pak kalori.

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/5-fruta-per-tu-dobesuar/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala