48 aplikime për legalizim nga mbi 46 mijë objekte pa leje

Autori:Gazeta Fjala

Rreth një muaj nga fillimi i fazës së procesit të legalizimit të objekteve të ndërtuara pa leje, në Prishtinën e mbi 46 mijë objekteve të ndërtuara pa leje, kanë aplikuar vetëm 48 veta.

Këtë e kanë pohuar të hënën për gazetën autoritetet komunale të Prishtinës, të cilat kanë bërë thirrje tek qytetarët që të aplikojnë sa më parë, shkruan sot “Koha Ditore”.

Procesi i aplikimit do të zgjasë deri në fillim të marsit 2016. Nga ana tjetër, për aplikim për legalizim të një ndërtimi pa leje në të gjitha komunat e Kosovës duhet të paguhen 100 euro. Më pas për legalizim të objektit për metër katror duhet paguar 6.70 euro. Të liruar nga kjo taksë do të jenë të gjitha objektet e banimit të cilat nuk e arrijnë objektin në 100 metra katrorë, objektet bujqësore, të cilat e kalojnë sipërfaqen mbi 400 metra katrorë, si edhe rastet sociale.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/48-aplikime-per-legalizim-nga-mbi-46-mije-objekte-pa-leje/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala