38 për qind e fermave të Kosovës janë të kategorisë të vogël

Autori:Avdyl Pajaziti

Departamenti i Analizave Ekonomike dhe Statistikave Bujqësore bënë të ditur se 38 për qind e fermave i përkasin kategorisë më të vogël, ku prodhimi standard i tyre nuk tejkalon 4,000 Euro në vit.

Këto rezultate dëshmojnë se fermat e kësaj kategorie janë shumë të vogla dhe mezi mbijetojnë. Madhësia ekonomike e fermave me prodhim standard prej 4,000-8,000 merr pjesë me 35 për qind , ndërsa kategoria 8,000-15,000 përfaqësohet me 14 për qind të fermave në Kosovë.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/38-per-qind-e-fermave-te-kosoves-jane-te-kategorise-te-vogel/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala