3 Lojërat që ju bëjnë më të mençur

Autori:Avdyl Pajaziti

Ta sfidosh veten rregullisht me ushtrime mendore dhe aktivitete të reja do të bëni që mendja juaj të mbetet e kthjellët.

Në fakt, të rriturit që angazhohen më shumë në aktivitete stimuluese kanë rreth 63% më pakë gjasa që të zhvillojnë demencë se sa ata të cilët rrallë zhvillojnë aktivitete të tilla.

Universiteti i Michiganit ka gjetur se të rriturit të cilët luajnë lojra mendërisht sfiduese çdo ditë apo disa herë në javë mund të përmisojnë në mënyrë të dukshme trurin e tyre.

Këto 3 lojra do të përmisojnë dukshëm aftësinë e trurit tuaj:

  1. Emëro ngjyrën

Kjo është mënyra më e mirë për ta sfiduar veten dhe aftësinë e trurit. Thjeshtë shkruani me fjalë një ngjyrë dhe ngjyroseni me ngjyrë tjetër – për shembull fjalën ‘e kuqe’ e bëni me ngjyrë të kaltërt – dhe luajeni këtë lojë në mënyrë të përsëritur duke i thënë ngjyrat e fjalëve të shkruara për ta përmisuar trurin tuaj.

  1. Vetëm 7 fjalë

Testojeni kreativitetin tuaj me kët sfidë tjetër.Shkruani një tregim të shkurtë duke përdorur vetëm 7 fjalë për ta treguar atë.

  1. Numëroni së prapthi

Kjo është ndoshta mënyra më e mirë për ta mbajtur mendjen të kthjellët. Provoni këto tri ushtrime në mënyrë që të arrihet ushtrimi i plotë:

  • Filloni të numroni së prapthi nga numri 200, duke hequr nga 5 numra secilën herë (200, 195, 190…)
  • Filloni nga 150, duke hequr nga 7 numra secilën herë
  • Filloni nga 100, duke hequr nga 3 numra secilën herë

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/3-lojerat-qe-ju-bejne-me-te-mencur/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala