Vjedhin kartën e kreditit përmes Facebookut

Autori:Avdyl Pajaziti

Përdoruesit e Facebook duhet të bëjnë kujdes në faqet që klikojnë, pasi mund të marrin virus dhe më pas të dhënat e tyre personale mund të vidhen dhe të përdoren nga hakerat.

Gjatë një studimi rezulton se sipas ekspertëve që monitorojnë ëeb-et, në pc dhe në smartfone janë instaular viruse të ndryshme, në disa faqe, video, që për lexuesit mund të shfaqin interes por kjo është një mashtrim dhe në kompjuterin e përdoruesit është instaluar automatikisht virusi.

Hakerat pasi vjedhin të dhënat tuaja personale, mund të futen dhe në llogarinë bankare duke u marrë kursimet, ashtu siç kanë bërë me një vajzë amerikane të cilës i kanë marrë 99 dollarë nga karta e kreditit.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/29111-2/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala