26 vjet më parë (foto)

Autori:Avdyl Pajaziti

Para njëzet e gjashtë vjetësh mbi 1 mijë e 300 minatorë të Trepçës, zgjodhën protestën me grevë urie, për të kundërshtuar politikën e atëhershme, e cila tërhoqi vëmendjen e botës.

Disa here është thenë se grevë shënoi zhbërjen e Jugosllavisë. Minatorët për tetë ditë mbajti në këmbë opinionin e brendshëm e botëror.

Ndonëse ranë në kurthin e mashtrimeve të politikës kërkesat e tyre politike mbijetuan, për të triumfuar më luftën e fundshekullit. Në kujtim të fillimit të kësaj greve, tradicionalisht nis Java e Minatorëve, manifestimi qendror do të mbahet sot në Stan Tërg . Por edhe gjatë gjithë javës do të ketë aktivitete të ndryshme.

 

 

greva_minatoreve

minatoret-e-stantergut-trepce-25-shkurt-1989

minatoret-greva-1989

stipe-shuvar-stanterg-trepca-1

 

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/26-vjet-me-pare-foto/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala