2.3 milionë euro për rrugët e Llapit

Autori:Zekirja Shabani

Ministria e Infrastrukturws pwr tri vite do t’I ndihmoj me para Komunës së Podujevës pwr ti ndwrtuar rrugwt. Vlera e pwrgjithshmw e investimeve, sipas memorandumit tw nwnshkruar mes Lutfi Zharkut dhe kryetarit tw komunws sw Podujevws, Agim Veliut  do tw jetw 2.3 milionë eurosh me periudhë afatgjate trevjeçare  shkruan Gazeta Fjala.

Rrugët që do ndërtohen nga kjo marrëveshje  janë ato në fshatratë Dobërdoll, Majac, Merdar, Kushevicë, Batllavë-Dyz dhe Herticë –Surdullë, qw do tw kushtojnw 800 mijë euro, shumë kjo e ndarë për dy vitet për secilin nga 400 mijë euro.

Poashtu do tw bwhet asfaltimi i rrugës Ballaban –Orllan është një tjetër projekt i Ministrisë së Infrastrukurws. Kjo rrugë do të kushtoj 1 milion euro. Pwr vitin 2016 do tw paguhen 150 mijë  euro ndërsa për  vitin  2017 mjetet buxhetore të parashikuara janë 250 mijë, kurse për vitin 2018 janë ndarë 600 mijë euro.

Përveç fshatrave të Podujevës, rrugwt do të ndërtohen edhe në qytet.

Rreth 750 mijw euro janw paraparw qw tw investohen nw rrugwt e qytetit vetwm kwtw vit, ndwrsa shuma tjetwr prej 250 mijw euro do tw investohet vitin qw vjen./Gazeta Fjala/

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/2-3-milione-euro-per-rruget-e-llapit/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala