173 mijë vende të reja pune për një muaj

Autori:Zekirja Shabani

173 mijë vende të reja pune janë hapur në Shtetet e Bashkuara të Amerikës vetëm gjatë muajit gusht. Lajmi bëhet i ditur nga Departamenti i Punësimit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, referuar raportit të fundit të papunësisë, përpara vendimit për rritjen e normës së interesit gjatë shtatorit nga Rezerva Federale.

Megjithatë, analistët thonë se shifrat janë shumë më të ulëta sesa parashikimet (217 mijë vende të reja).

Gjithsesi Departamenti i Punësimit ka bërë të ditur se shifrat e gushtit mund të rishikohen.

Gjatë kësaj periudhe, norma e papunësisë ra në 5.1 për qind, nga 5.3% që ishte në korrik. Kjo normë është më e ulëta që prej prillit 2008.

Nga rishikimi i shifrave të dy muajve të mëparshëm, gjatë korrikut janë shtuar edhe 44 mijë vende të reja pune, duke kapur shifrat e 245 mijë të tillave, nga 201 mijë që ishin bërë të ditura.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/173-mije-vende-te-reja-pune-per-nje-muaj/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala