100 universitetet më të mira në botë për 2015

Autori:Avdyl Pajaziti

QS World University ka përfunduar në fund të prillit rankimin e universiteteve më të mira në botë për vitin 2015.

Statistikat nxjerrin në listën e 100 më të mirëve universitetet amerikane, ato britanike dhe me disa prurje nga vende të tjera të Europës dhe të Azisë.

Më poshtë gjeni listën e 100 më të mirëve sipas QS; përzgjedhja e tyre është bërë në bazë të kërkimit shkencor dhe cilësisë së mësimdhënies, rankim i bërë nga specialistët e Arsimit të Lartë.

 

Stanford University    SHBA

Harvard University     SHBA

University of California, Berkeley (UCB)      SHBA

Georgia Institute of Technology (Georgia Tech)        SHBA

Imperial College London        Mbretëria e Bashkuar

University of Cambridge        Mbretëria e Bashkuar

Massachusetts Institute of Technology (MIT)            SHBA

ETH Zurich (Swiss Federal Institute of Technology)            Zvicër

University of Oxford  United Kingdom

Carnegie Mellon University    SHBA

National University of Singapore (NUS)       Singapor

University of Michigan           SHBA

Cornell University       SHBA

The University of Tokyo         Japoni

University of Washington       SHBA

Princeton University   SHBA

University of California, Los Angeles (UCLA)         SHBA

Columbia University   SHBA

University of Toronto Kanada

The Hong Kong University of Science and Technology (HKUST)   Hong Kong

University of Chicago             SHBA

University of Hong Kong (HKU)      Hong Kong

The University of Melbourne  Australia

University of Wisconsin-Madison      SHBA

Duke University          SHBA

Purdue University       SHBA

Tsinghua University    Kina

University of Pennsylvania     SHBA

Université Catholique de Louvain (UCL)      Belgjika

Texas A&M University           SHBA

Nanyang Technological University (NTU)     Singapor

University of Texas at Austin             SHBA

Université de Montréal                       Kanada

Johns Hopkins University                   SHBA

Eindhoven University of Technology             Holanda

McGill University            Kanada

University of British Columbia           Kanada

Katholieke Universiteit Leuven          Belgjika

University of North Carolina, Chapel Hill      SHBA

University of Minnesota         SHBA

Tokyo Institute of Technology           Japoni

Université Pierre et Marie Curie (UPMC)      Franca

The University of Warwick    Mbretëria e Bashkuar

UCL (University College London)     Mbretëria e Bashkuar

The Hong Kong Polytechnic University         Hong Kong

Seoul National University (SNU)       Koreja e Jugut

Pennsylvania State University            SHBA

Australian National University (ANU)           Australia

Shanghai Jiao Tong University           Kinë

University of California, Davis (UCD)          SHBA

Arizona State University        SHBA

Boston University       SHBA

Brown University       SHBA

City University of Hong Kong           Hong Kong

Ecole Normale Supérieure, Paris (ENS Paris) Francë

Erasmus University Rotterdam           Holandë

Indian Institute of Technology Bombay (IITB)         Indi

Indian Institute of Technology Kanpur (IITK)          Indi

Iowa State University   SHBA

Korea University         Koreja e Jugut

KTH, Royal Institute of Technology  Suedi

Lancaster University   Mbretëria e Bashkuar

Leiden University       Hollanda

London School of Economics and Political Science (LSE)   Mbretëria e Bashkuar

McMaster University  Kanada

Monash University      Australia

National Cheng Kung University       Tajvan

National Tsing Hua University           Tajvan

New York University (NYU) SHBA

North Carolina State University         SHBA

Northwestern University        SHBA

Ohio State University SHBA

Peking University       Kina

Sapienza – Università di Roma           Itali

Technische Universität Berlin   Gjermani

The Chinese University of Hong Kong (CUHK)       Hong Kong

The University of Auckland   Zelanda e Re

The University of Manchester            Mbretëria e Bashkuar

The University of New South Wales (UNSW)          Australia

The University of Queensland (UQ)  Australia

The University of Sydney       Australia

Universidade de São Paulo (USP)      Brazil

Università di Bologna (UNIBO)        Itali

Universitat de Barcelona (UB)           Spanjë

Universitat Politècnica de Catalunya  Spanjë

Universität Wien         Austria

Université Paris Dauphine      Francë

University of Alberta  Kanada

University of Amsterdam       Holandë

University of Bristol   Mbretëria e Bashkuar

University of California, San Diego (UCSD) SHBA

University of Copenhagen      Danimarkë

University of Edinburgh         Mbretëria e Bashkuar

University of Florida  United States

University of Illinois at Urbana-Champaign   SHBA

University of Maryland, College Park            SHBA

University of Southampton    Mbretëria e Bashkuar

University of Waterloo           Kanada

Vrije Universiteit Amsterdam Holandë

Yale University           SHBA

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/100-universitetet-me-te-mira-ne-bote-per-2015/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala