10 Xhamitë më të bukura në botë (Foto)

Autori:Avdyl Pajaziti

Rubrika “Travel” e gazetës britanike “The Telegraph” ka bërë një përmbledhje prej 25 xhamive më të bukura në botë.

Vendin e parë, sipas kësaj liste, e ka zënë xhamia Sheikh Lotfollah në Iran, e përcjell edhe nga xhami tjetër e po këtij vendi.

Vendi i tretë dhe i katërt shkojnë në Turqi, ndërsa top-pesëshja përmbyllet me Xhaminë e Kaltër në Kajro të Egjiptit, raporton Koha.net.

Për më tepër, ju ftojmë t’i shikoni fotografitë e mrekullueshme të 10 prej xhamive më të bukura në botë, sipas “The Telegraph”:

 

1. Xhamia Sheikh Lotfollah, Iran

2. Xhamia Nasir al Molk, Shiraz, Iran

3. Xhamia e Kaltër, Turqi

4. Xhamia Aya Sofya, Turqi

5. Xhamia e Kaltër, Kajro, Egjipt

6. Xhamia Ibn Tulun, Egjipt7. Xhamia Hassan II, Marok

7. Xhamia Hassan II, Marok

8. Xhamia Al Aqsa, Jerusalem, Palestinë

9. Xhamia Al Haram, Arabi Saudite

10. Xhamia Al-Masjid an-Nabawi – Medinë, Arabi Saudite

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-xhamite-me-te-bukura-ne-bote-foto/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala