10 veturat më të shpejta

Autori:Avdyl Pajaziti

Këtu janë 10 nga makinat më të shpejtë në treg (modelet e prodhimit, në krahasim me konceptin ose makinat modifikuar) të testuara, matura dhe verifikuar me shpejtësi të lartë./GazetaFjala/

  1. Hennessey Venom GT: 270 mph (435 km / h), 0-60 mph në 2.5 sekonda, ka një motor 7,0 litër LS7 turbocharged V8 Twin Turbo V8, posedon 1244 kuaj fuqi, me një çmim prej $ 1,000,000 dhe më shumë. Venom GT është makina më e shpejtë në botë, kur është testuar përsëri më 14 shkurt 2014 në pistën e NASA në Florida. Rruga ishte vetëm 3.22 milje e gjatë, duke kufizuar kështu atë shpejtësi maksimale në 270 mph.
  2. Bugatti Veyron Super Sport: 268 mph (431 km / h), 0-60 në 2.4 Sekonda. Alumin, Motor Narrow Angle 8 Liter W16 me 1200 kuaj fuqi, çmimi bazë është 2.400.000 $. Pasi ishte makinën më të shpejtë në botë për më shumë se 3 vjet nga 10 korrik 2010, ajo tani është në vendin e 2 në shkurt 14, 2014. Në të kaluarën, Bugatti Veyron humbi titullin për SSC Ultimate Aero në mars 2007. Bugatti Veyron kishte një shpejtësi maksimale prej 253 mph, me çmim në $ 1.700.000 me 1001 hp.
  3. Koenigsegg Agera R: 260 mph (418 km / h), 0-60 mph në 2,9 Sekonda. Motor 5.0-litra V8 me Turbo, posedon 1099 kuaj fuqi. Çmimi bazë është 1.600.000 $. Ndërsa Agera R ka një shpejtësi masiv teorike të lartë, shpejtësia aktuale testuar lartë është 260 mph. Presin kjo makinë të jetë armiku i Bugatti-t për 5 vitet e ardhshme.
  4. SSC Ultimate Aero: 257 mph (413 km / h), 0-60 në 2.7 Sekonda. Motor Twin-Turbo V8 me 1183 kuaj fuqi, çmimi bazë është $ 654,400. Testuar në mars 2007 nga Libri i Rekordeve Botërore Guinness, SSC Ultimate Aero është makina më e shpejtë në botë nga marsi 2007 deri në korrik 2010.
  5. Saleen S7 Twin-Turbo: 248 mph (399 km / h), 0-60 në 2,8 Sekonda. Motor Twin Turbo i gjithi alumin V8 me 750 kuaj fuqi, çmimi bazë është $ 555,000.
  6. Koenigsegg CCX: 245 mph (394 km / h), 0-60 në 3.2 Sekonda. Motor 90 Deegre V8 me 806 kuaj fuqi, çmimi bazë është $ 545,568.
  7. McLaren F1: 240 mph (386 km / h), 0-60 në 3.2 Sekonda. BMË S70 / 2 Motor 60 Deegre V12 me 627 kuaj fuqi, çmimi bazë është $ 970,000. Makina më e shpejtë e shekullit  20-të me dyer që duket si krahë lakuriqi.

  8. Zenvo ST1: 233 mph (374 km / h), 0-60 në 2.9 Sekonda. Motor Twin-Akuzuar 7.0 litra V8 me 1104 kuaj fuqi. Çmimi bazë: $ 1.225.000. Prodhohet nga një kompani daneze e makinave sportive në ndjekje të shpejtësisë dhe përsosmërisë.

  9. Pagani Huayra: 230 mph (370 km / h), 0-60 në 3,0 Sekonda. Motori Twin turbo 6.0 litërsh V12 nga Mercedes AMG. Ka 720 kuaj-fuqi. Ajo vjen me një transmision automatik, manual shtatë shpejtësi. Çmimi fillestar është në 849.000£  ose $ 1,273,500$.
  10. Gumpert Apollo: 225 mph (362 km / h), 0-60 në 3,0 Sekonda, Motor 4.2 liter V8 që ka 650 kuaj fuqi. Çmimi bazë është 450,000 $.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-veturat-me-te-shpejta/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala