10 vendeve me cigaret më të shtrenjta në botë

Autori:Avdyl Pajaziti

Çmimi mesatar i një pakoje me cigare është aq i lartë në disa vende, sa që qytetarët detyrohen thjeshtë, ta lënë duhanin. Vende të ndryshme përdorin masa të ndryshme kur është në pyetje mbrojtja e shëndetit të popullsisë, siç është për shembull, ndalimi i pirjes së duhanit në vende publike.

Por, po ashtu, ato vendosin akcizë të lartë në këto produkte, ndaj dhe cigaret bëhen shumë të shtrenjta. Në Australi, ku cigaret janë më të shtrenjtat në botë, një pako kushton 16 dollarë (amerikanë). Kjo është lista e 10 vendeve me cigaret më të shtrenjta në botë.

1. Australia, 16,11 dollarë

2. Zelanda e Re, 14,67 dollarë

3. Norvegjia, 14,48 dollarë

4. Britania e Madhe, 12,25 dollarë

5. Islanda, 9,51 dollarë

6. Kanada, 9,26 dollarë

7. Franca, 8,83 dollarë

8. Zvicra, 8,77 dollarë

9. Papua Guinea e Re, 8,23 dollarë

10. Suedia, 8,15 dollarë

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-vendeve-me-cigaret-me-te-shtrenjta-ne-bote/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala