10 vendet që duhet t’i vizitoni para se të zhduken

Autori:Avdyl Pajaziti

Foto të bukura na sjellin shpesh vende të mahnitshme para syve. Mrekullitë që na vijnë, përmes fotove të bëra nga fotograf të ndryshëm, shpesh na krijojnë ndjesinë që jemi pikërisht në ato vende. Por, asnjëherë nuk është sikur t’i vizitojmë vendet e bukura, qoftë një herë në jetë. Në vazhdim po ju sjellim përmes fotografive 10 nga vendet më të bukura në botë, të cilat ngadalë po zhduken. Shkencëtarët thonë se mundësia e zhdukjes së tyre vjen nga ndryshimet klimatike.

Më poshtë mund të shihni disa vende të cilave u kërcënohet rreziku të ndryshojnë, por madje edhe të zhduken.

 1. Ishulli i Pashkëve
  1. ishulli i pashkeve
 2. Antartiku
  2. antartiku
 3. Machu Picchu
  3. machu
 4. Kilimanxharo
  4.
 5. Shkëmbi i madh i Koraleve
  5.
 6. Kulebra
  6
 7. Deti i Vdekur
  7
 8. Taxhmahall
  8
 9. Venecia
  9
 10. Tibeti
  10

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-vendet-qe-duhet-ti-vizitoni-para-se-te-zhduken/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala