10 vendet më të varfëra në Europë, Kosova e treta

Autori:Avdyl Pajaziti

Kosova është shteti i tretë më i varfër në Europë pas Moldavise dhe Ukraines. Shqiperia vjen pas saj, ndersa Maqedonia klasifikohet në vendin e gjashtë.

Ndërsa Maqedonia ka burime të shumta natyrore si hekur apo gaz natyror, duket se një pasuri e tillë nuk është përkthyer në pasuri për qytetarët e saj.

Si shumë vende të tjera në listë, Maqedonia ende mbështetet tek bujqësia për të punësuar një numër të madh të qytetarëve të saj.

Renditja është bërë nga gazeta amerikane “Gazzette Review”.

Moldavia – Të ardhurat për frymë – 2560$

1

Ukraine – Të ardhurat për frymë – 3560$

2

Kosova – Të ardhurat për frymë -3990$

3

Shqipëria- Të ardhurat për frymë – 4450$
4
Bosnje-Hercegovina – Të ardhurat për frymë – 4760$
5
Maqedonia – Të ardhurat për frymë – 5150$
6
Serbia – Të ardhurat për frymë – 5820$
7
Mali i Zi – Të ardhurat për frymë – 7320$
8
Bullgaria – Të ardhurat për frymë – 7620
9
Rumania – Të ardhurat për frymë – 9520$
10
/albeu.com/

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-vendet-me-te-varfera-ne-europe-kosova-e-treta/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala