10 vendet më të mira në botë për të qenë student

Autori:Avdyl Pajaziti

Cili është vendi më i mirë për të studiuar? Një rankim i universiteteve nga QS duke u bazuar në faktorë si: dëshira, përballueshmëria, standardet ekonomike dhe perspektiva e punës.

10. Seoul, Kore e Jugut

Ata që nuk kanë dëgjuar për Seul, të paktën kanë dëgjuar për distriktin e pasur Gangam, nëpërmjet hitit të famshëm “Gangam style”.  Seuli bën pjesë në këto 10 vende për shkak të universiteteve të forta dhe veprimtarisë  së lartë punëdhënëse, por studentët janë kuriozë të provojnë edhe MC Donald’s me shërbimin 24 orësh në Seul.

9. Toronto, Kanada

Kanadezët kanë më shumë diploma se kush do tjetër dhe Toronto është vendi ku mund t’i  marrësh ato. University of Toronto, York University dhe Ryerson University Toronto janë katër vende më lart në rakimin që u bë vitin e shkuar duke hyrë në “top 10”, kryesisht për shkak të dëshirës së lartë dhe diversitetin e studentëve.

8. Montreal, Kanada

Për Montrealin shpesh thuhet se janë dy qytete në një, për shkak të 19 miljeve tunele të nëndheshme. Ato ofrojnë një shumëllojshmëri zgjedhjesh për studentët si kinema, bare dhe qendra tregtare. Montreal zë vendin e dytë për miksimin e studentëve dhe lëviz nga pozicioni i 9-të në vitin që kaloi.

7. Tokyo, Japoni

Tokyo është zona më e populluar në botë, me mbi 13 milionë banorë. Pavarësisht nivelit të ulët të përzierjes së studentëve, dëshirës dhe aktivitetit punëdhënës, Tokyo ka pësuar një lëvizje nga vendi i 17-të në vitin e kaluar.

6. Boston, SHBA

Boston merr 100 pikë të plota përsa i përket aktiviteti punëdhënës dhe benefitet nga afërsia me universitetin e Harvardit dhe Massachusetts Institute of Technology.

5. Hong Kong

Hong Kong është shtëpia e gradaçelave, 24 parqeve, gjithashtu ka Disneyland-in e vet. Nuk ka dyshim që dhe dëshira është e lartë. Hong Kong mban numrin një përsa i përket përballueshmërisë në 10 vende dhe QS e ka klasifikuar në krye të 3 institucioneve kryesore të arsimit universitat në Azi.

4. Sydney, Australi

Sydney nuk ka si pikë të fortë përballueshmërinë, por është i fortë për sa i përket dëshirës,dhe aktivitetit punëdhënës, çka i lejon të jetë i katërti në listë.

3. Londër, Angli

“Nëse dikush është i lodhur nga Londra, atëherë është i lodhur nga jeta,”  ka thënë Samuel Johnson. Nëse një student është i lodhur nga Londra, atëherë po merret me dizertacionin e tij. Londra siguron një miksim të mirë të studentëve, aktivitetit punëdhënës dhe një shkallë të lartë të universiteteve të forta, por ka rënë nga pozicioni i dytë që mbante vitin e kaluar, për shkak të kostos së lartë të jetesës.

2. Melbourne, Australi

Nga vendi i pestë vitin e shkuar, Melbourne këtë vit rankohet i dyti për shkak të gjithëpërfshirjes, duke pretenduar të ketë hapur stacionin e parë radiofonik për gay-t dhe lezbiket.

1. Paris, Francë

“Të studiosh në Paris, do të thotë të kesh lindur në Paris”, ka thënë Victor Hygo. Parisi mban vendin e parë në këtë listë për shkak të universiteteve të forta dhe të gjithë parametrave të tjere.

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-vendet-me-te-mira-ne-bote-per-te-qene-student/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala