10 ushqimet më të shëndetshme në botë

Autori:Avdyl Pajaziti

 

Cilët janë ushqimet më të shëndetshme në botë? Një pyetje shumë e rëndësishme nëse duam që të kujdesemi për shëndetin tonë të përgjithshëm. Ka shumjë studime në lidhje me këtë argument, por secili prej tyre na propozon ushqime të ndryshme. Dhe, duke patur parasysh këto studime, po ju sjellim një klasifikim me ushqimet më të shëndetshme.

1. Boronica

Boronica ka veti antioksiduese, që bëjnë shumë mirë kundër plakjes së qelizave. Nga ky këndvështrim, ato janë një eliksir i rinisë. Gjithashtu janë të pasura me fibra dhe për këtë arsye ndihmojnë tretjen.

2. Farat e kias

Farat e kias janë me të vërtetë të pasura me shumë vlera ushqyese. Ato përmbajnë shumë omega 3, proteina dhe fibra.

 1. Arrat

  Arrat janë pjesë e këtij klasifikimi sepse përmbajnë shumë omega 3 që ndikon kundër plakjes. Arrat gjithashtu përmbajnë shumë melatoninë, substancë që na ndihmon për gjumin.

  4. Kivi

  Zakonisht, duke menduar për frutat që na bëjnë mirë, mendimi i parë shkon te portokalliqë përmban vitaminë C. Por duhet të dimë se kivi përmban dyfishin e vitaminës C që përmban një portokalle.

 2. Kuinoa

  Kuinoa, është një ushqim shumë i shëndetshëm pasi prej saj mund të përftojmë shumë proteina pa patur nevojë të konsumojmë mish. Kuinoa është ideale për supë.

  6. Çaji jeshil

  Çaji jeshil është një antioksidues shumë i mirë, gjithashtu përmban substanca që veprojnë kundër tumorit. Është mirë të pihen tre filxhanë në ditë.

  7. Tërshëra

  Tërshëra është një ushqim veçanërisht i shëndetshëm për shkak të fibrave të shumta që përmban. Bën shumë mirë për kolesterolin dhe parandalon sëmundjet kardiake. Gjithashtu jep ndjesinë e ngopjes dhe është ideale në rast diete.

8. Brokoli

Brokolit janë shumë të shëndetshëm. Ai ndikon kundër shfaqjes së tumorit si dhe është një anti inflamator shumë i mirë.

9. Salmoni

Salmoni është shumë i nevojshëm për organizmin pasi përmban shumë proteina. Gjithashtu nuk i mungon as omega 3 dhe antioksidantët.

10. Spinaqi

Spinaqi përmban shumë antioksidues dhe ndihmon në shëndetin e syve. Spinaqi është një ushqim i përsosur për ata që vuajnë nga diabeti.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-ushqimet-me-te-shendetshme-ne-bote/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala