10 ushqimet më të mira

Autori:Zekirja Shabani

Sipas një analize nga David Grotto, një dietist dhe autor i librit që do të dal në shitje “The Best Things You Can Eat”, këto dhjetë ushqime me më së paku kalori dhe më të ushqyeshmet në aspektin e përmbajtjes së vitaminave, mineraleve, yndyrës së shëndetshme, dhe proteinës.

  1. Pasuli – Kalori: 200 për gotë; i pasur me acid pteroylglutamic, vitamin B1 apo tiaminë, magnez, molibden, fibër i tretshëm, hekur dhe kalium.
  2. Jogurti – Kalori: 140 për gotë (me yndyrë me pak yndyrë apo pa yndyrë). Pasuritë ushqyese: i pasur në acid pantotentik, vitamin B2 apo riboflavin, kalcium, fosfor, kalium dhe jod.
  3. Mëlçi viçi – Kalori: 137 kalori në 85 gram. Pasuritë ushqyese: vitamin A, biotin, kolinë, vitamin B12, vitamin B3, vitamin B6, kromit, bakër dhe fosfor.
  4. Salmoni – Kalori: 157 kalori në 85 gram. Pasuritë ushqyese: i pasur në biotin, vitamin B12, vitamin B3, vitamin B6, vitamin D, kalium, omega-3 acide yndyrore dhe kolinë.
  5. Këpurdha – Kalori: 15 kalori për filxhan. Pasuritë ushqyese: i pasur në biotin, vitamin B2, bakër, kromit dhe acid pantotenik.
  6. Karavidhe – Kalori: 65 për 85 gram. Pasuritë ushqyese: i pasur në acid pantotenik, bakër, selen dhe zink.
  7. Soja – Kalori: 150 kalori për gjysmë filxhani. Pasuritë ushqyese: i pasur në vitamin B1, vitamin B2, hekur, magnez, fosfor, fibër, acide yndyrore omega 3, proteinë etj.
  8. Guackë – Kalori: 85 në 85 gram. Pasuri: i pasur në vitamin b12, bakër, hekur, selen dhe zink.
  9. Spanaqi – Kalori: 14 kalori për dy gota. Pasuritë: i pasur në acid folik, vitamin D, vitamin K, kalcium, hekur, magnez dhe mangan.
  10. Misëri – Kalori: 124 kalori për filxhan. Pasuri ushqyese: fibër, vitamin B6, vitamin C, dhe hekur.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-ushqimet-me-te-mira/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala