10 Universitetet më të mirë në botë?

Autori:Avdyl Pajaziti

Këto janë Univerzitetet më të mirë në botë. Në vendin e parë gjindet Univerziteti I Harvardit, kurse lista është bërë për nga cilësia e arsimit, cilësia e fakulteteve, publikimet, ndikimi i jashtëm, ndikimi në nivel botëror, patentat dhe puna hulumtuse.

1. Harvard – 100

HarvardPic

2. Stanford – 99.09

stanfordoval

3. Massachusetts Institute of Technology MIT – 98.69

MIT

4. Cambridge – 97.64

cambridge-university

5. Oksford – 97.51

university-of-oxford

6. Columbia – 97.41

columbia-university-campus

7. University of California, Berkeley (Univerziteti I Kalifornisë, Berkli) – 92.84

university-of-california

8. University of Chicago (Univerziteti I Çikagos) – 92.03

Campus1

9. Princeton (Univerziteti I Princtonit) – 88.56

Nassau_hall_princeton_university

10. Yale – 88.11

admissions1

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-universitetet-me-te-mire-ne-bote/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala