10 thënjet për vdekjen nga shkrimtarët botërorë

Autori:Avdyl Pajaziti

 

1.Mark Twain; ‘’ Nuk i trembem vdekjes. Kam qenë i vdekur për miliarda vjet përpara se të lindja dhe nuk kam vuajtur as vështirësinë më të vogël prej saj’’

2.Albert Kamy; ‘’Meqë të gjithë do të vdesim ,është e qartë se kur dhe si nuk ka rëndësi’’

  1. William Shakespeare: “Frikacakët vdesin shumë herë përpara se të vdesin; trimi e përjeton vdekjen vetëm një herë”.

4.Leo Tolstoy: “Njeriu nuk mund të ketë asgjë për sa kohë ka frikë nga vdekja. Por për të çfarë nuk e frikëson, i përket. Nëse nuk do të kishte vuajtje, njeriu nuk do t’i njihte kufijtë e tij, nuk do ta njihte veten’’.

  1. Gabriel Garcia Maquez; ‘’Zbulova për kënaqësinë time se është jeta, j vdekja ajo që nuk ka kufij’’.
  2. Edgar Alen Poe;“Kufijtë që ndajnë jetën nga vdekja janë të errëta dhe të vagullta. Kush mund të thotë se ku përfundon dikush dhe ku fillon tjetri’’.
  3. George Orwell;“Një njeri normal nuk kërkon Mbretërinë e Parajsës, ai kërkon vazhdimin për jetën në tokë. Kjo jo vetëm se ai është i dobët, mëkatar dhe kërkon një kohë të bukur. Shumica e njerëzve kënaqen deri diku nga jeta e tyre, por në balancë jeta është vuajtje dhe vetëm fëmijët ose shumë të moshuarit mendojnë ndryshe. Sjellja njerëzore e do që lufta për jetë të vazhdojë dhe në fakt vdekja është një çmim për të jetuarit”.

8.E.M. Forster; ’’ Vdekja e shkatërron një njeri, ideja e vdekjes e shpëton atë”.

9.Haruku Murakami; “Vdekja nuk është e kundërta e jetës, por pjesë e saj”

  1. Charlotte Bronte: “Ndiej se monotonia dhe vdekja janë e njëjta gjë”

 

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-thenjet-per-vdekjen-nga-shkrimtaret-boterore/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala