10 të vërteta që i harrojmë

Autori:Avdyl Pajaziti

–          Të qenurit nxënë nuk nënkupton që je produktiv – shikoji të gjithë përreth teje. Të gjithë duken të zënë – duke shkuar nga takimi në takim dhe me dërgimin e emaileve. Por, sa prej tyre janë duke qenë produktiv?

–          Suksesi i madh është i paraprirë nga dështimi – kurr nuk do të përjetosh sukses derisa të mësohesh ta përqafosh dështimin. Gabimet tua të shtrojnë rrugën për sukses.

–          Frika është burimi nr.1 i pendimit – kur të gjitha të kryhen dhe të përfundojnë, do ti vajtosh shanset që nuk i morre. Mos u frikëso të ndërmarrësh rreziqe.

–          Vlefshmëria jote duhet të vijë nga brenda –  kur sensi yt i kënaqësisë dhe i qejfit përfitohen nga krahasimin i vetes me të tjerët , nuk je më i zoti i vetvetes. Kur ndihesh mirë për diçka që ke bërë, mos lejo që opinionet apo të arriturat e dikujt ta rrënojnë atë ndjenjë.

–          Ti je i mirë aq sa janë ata që të rrethojnë – duhet të mundohesh ta rrethosh veten me njerëz që të inspirojnë, njerëz që të motivojnë për të arritur më shumë. Por, njerëzit që të tërheqin poshtë, pse i mban në jetën tënde?

–          Jeta është e shkurtër – asnjë prej nesh nuk është i garantuar se do të jetojë deri nesër. Dikush vdes papritur dhe na bën që të mendojmë se çka ka vlerë në jetën tonë: si të kalojmë kohën, çka është me rëndësi për mua, dhe si i trajtojmë të tjerët.

–          Nuk duke të presësh për kërkim falje për të falur – jeta kalon më e qetë kur e largon mërinë dhe i fal madje edhe ata që kurr nuk kërkojnë falje.

–          Ti po jeton rrugën që i ke paraprirë – ti nuk je viktimë e rrethanave. Askush nuk mund të detyrojë që të marrësh vendime dhe veprime që janë kundër vlerave dhe aspiratave tua.

–          Jetoje momentin – nuk mund të arrish potencialin e plotë përderisa të mësohesh të jetosh jetën në të tashmen.

–          Ndryshimi është i paevituar – përqafoje – vetëm kur të përqafosh shansin e ardhur mund ta gjesh mirësinë në të. Të duhet të kesh mendje dhe krah të hapur për ti përqafuar ndryshimet që vijnë.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-te-verteta-qe-i-harrojme/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala