10 stadiumet më të çuditshme botërore

Autori:Avdyl Pajaziti

Gazeta spanjolle “AS”, ka publikuar disa foto te stadiumeve botërore, duke i treguar ato më të çuditshme.

Stadiumi në Braga, Portugali është ndërtuar për Euro 2004. Ndoshta ndër terrenet të rrallë të futbollit në Evropë. Kapaciteti i saj është: 30,000 spektatorë, por veçori është se ka vetëm qendren anësore. Në një sfond ka një pamje panoramike të qytetit dhe ndërtoi një mur i shkëmbit.

Stadiumi Janguito Malucelli në Brazil. Ai është ndërtuar në vitin 2007 dhe mund të strehojë 3,150 persona. Qëndron janë të vendosur në një kodër dhe stola janë bërë nga shkrimet.

Crocodile Sports Park Stadium është i vetmi stadium i ndërtuar dhe në pronësi nga një ekip privat futbolli Venezuelës, përveç stadiumin Giuseppe Antonelli, në pronësi nga kutia Football Academy San Jose. Caracas është pranë një rruge dhe anën e saj është e rrethuar nga pllaka metalike. Kjo është një masë e sigurisë që stadiumi është në këmbët e një vargu malor.


Stadiumi Ottmar Hitzfeld është i veçantë për shkak se ajo është në mes maleve të Zvicrës.

Stadiumi i Marina Bay në Singapor është e rrethuar nga një gji artificial dhe është në gjendje të përballoj 1070 ton, rreth 9,000 njerëz. Stadiumi është përdorur vetëm për ngjarjet sportive, ka koncerte dhe ngjarje të tjera.


Gospin Dolac Kroacia është e rrethuar me male siç shihet në fotografi, përgjatë një nga anët e saj është afër një shkëmb 500 metra. Ajo ka kapacitet për 4000 spektatorë dhe është ndërtuar në vitin 1989.

Mmabatho Stadiumi Afrika e Jugut është i çuditshem

Alberto Chivo në Toluca, Meksikë 32.000 njerëz të përshtaten, por ndoshta më e habitshme është pamja e saj kur ajo të jetë bosh.

Chinquihue Stadium rajonal është e vendosur në qytetin e Puerto Montt, Kili. Kapaciteti i saj është 10.000 spektatorë. Kjo është faza e ekipit jugor të Kilit. Kjo ishte stadiumi i parë kilian profesional që të ketë terren artificial.

Rossi Estadio Jose Angel Ponce i njohur më mirë si Verapaz Stadiumi është e vendosur në qytetin e Coban në departamentin Alta Verapaz në Guatemala. Ishte ndërtesa e parë projektuar për sportin në Coban

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-stadiumet-me-te-cuditshme-boterore/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala