10 simptomat e depresionit

Autori:Avdyl Pajaziti

Sipas institutit nacional të shëndetit mendor, në Amerikë, këto janë shenjat e depresionit:

  • Vështirësi në koncentrim, në kujtim të detajeve, dhe në marrjen e vendimeve
  • Lodhje dhe rënie e energjisë
  • Ndjenja e fajit, e pavlefshmërisë, dhe e pandihmës
  • Ndjenja e pashpresës, dhe pesimizmi
  • Pagjumësia, zgjimi herët në mëngjes, apo probleme gjumi
  • Nervoza dhe shqetësimi
  • Humbja e interesit në aktivitete apo hobi të cilat kanë qenë dikur kënaqësi për ty, duke përfshirë mardhënjet seksuale.
  • Ngrënja më e tepërt apo humbja e apetitit
  • Dhimbje të vazhdueshme, dhimbje koke, dhimbje barku, apo probleme me tretjen e ushqimit të cilat nuk kalojnë as me tretman.
  • Mendime vetëvrasëse, dhe tentime të vetëvrasjes.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-simptomat-e-depresionit/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala