10 shtëpitë më të veçanta në botë

Autori:Avdyl Pajaziti

Shumica e shtëpive janë të ndërtuara rreth një ideje: ato duhet të jenë të rehatshme dhe të sigurta, funksioni i tyre kryesor është për të siguruar strehim për banorët e saj. Por, për disa njerëz, thënjia e vjetër “katër mure dhe një çati mbi kokë ” duket shumë e mërzitshme.

Duke u nisur nga kjo ide më poshte do ju tregojmë disa nga shtëpitë më të pazakonta në botë:
1.Shtëpia Nautilus 

A jo u projektua nga arkitekti maksikan Javier Senosiain dhe gjendet në periferi të Meksikës. Shtëpia Nautilus është një shembull i madh i Bio-Arkitekturës.
2.Shtëpia e shtembër e Windsor

Në fillim ajo u ndërtua në vitin 1592, por për shkak se morri anim u rindërtua në 1718, duke përdorur dru te gjelbër të pastazhinuar. Sot shërben si jë shtëpi çaji.

3.Shtëpia shkretëtirë

Kjo shtëpi ndodhet në mes të shkretëtirës, në Joshua Tree Park Kombëtar, Kaliforni. Ajo ka një dizanj unik dhe nga larg duket si një masiv shkëmbor.
4. Shtëpia Klein 

Ajo ndodhet në juglindje të Melburnit, Australi.
5. Shtëpia flluskë

Ajo u krijua nga arkitekti Antti Lovag. Shtëpia flluskë është e vendosur në bregdetin jugperëndimor të Francës. Brenda këtij kompleksi ka ujëvara dhe palma duke e bërë atë të jetë edhe më shumë ne harmoni me natyrën.
6. Shtëpia prej Guri

Nga jashtë, ajo duket një shkëmb vërtet i madh me një çati të vendosur në krye dhe disa dritare të gdhendura në të. Por në fakt kjo është një shtëpi e vërtetë, me të gjitha gjërat e nevojshme për ta bërë të banueshme.
7. Shtëpia e Dik Klark

Dick Clark njihet si “adoleshenti më i vjetër në botë”, kështu që nuk është çudi që në pronësi ka një shtëpi të tillë. Ajo është e rehatshme, ka dy banjo dhe gjithashtu ofron pamje befasuese të  Oqeanit Paqësor.
8.Shtëpia tualet

Kjo shtëpi në formë tualeti mund të duket një shaka, por jo, ajo është e vërtetë dhe ndodhet në Korenë e Jugut. Ajo u ndëërtua nga ish-kryetari i bashkisë Suëon Sim Jae-Duck.
9.Piramida e Artë

Nese jetoni në një piramidë nuk do të  ishte e mjaftueshme, por e mrekullueshme sidomos kur ajo përbëhet nga ar  24-karat? U ndërtua nga Jim dhe Linda Onanit dhe ndodhet në Ëadsëorth, Illinois.

 

10.Shtëpi çeliku

Ajo u projektua dhe u ndërtua skulptori Robert Bruno, kjo strukturë e veçantë çeliku është një shtëpi dhe gjithashtu një vepër arti. Për ndërtimin e saj u deshën 23 vjet dhe u përdor 110 ton çelik.

 

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-shtepite-me-te-vecanta-ne-bote/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala