10 rreziqet e pijeve të gazuara

Autori:Avdyl Pajaziti

  • Pijet që kanë sheqer nuk të bëjnë të ndihesh i mbushur, dhe shkaktojnë rritje të peshës.
  • Sasia e shumtë e sheqerit shkakton dhjam në mëlçi.
  • Sheqeri në mënyrë drastike shkakton yndyrë në bark.
  • Pijet e gazuara me sheqer mund të shkaktojnë rezistencë ndaj insulinës, faktor kyç i sindromës metabolike.
  • Pijet me sheqer mund të jenë shkaktarët kryesorë të Diabetit.
  • Kanaçet e gazuara me sheqer nuk kanë përbërës ushqyes… vetëm sheqer.
  • Pijet e gazuara mund të shkaktojnë varësi.
  • Shumë studime i kanë lidhur pijet me sheqer me rrezikun e sëmundjeve të zemrës.
  • Kanë rrezik të madh për kancer.
  • Gjithashtu shkaktojnë sëmundje të dhëmbëve.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-rreziqet-e-pijeve-te-gazuara/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala