10 qytetet me ekonomi më të zhvilluar

Autori:Avdyl Pajaziti

“Martin Prosperity Institute“ dhe “CityLab” kanë realizuar një listë të qyteteve, të cilat konsiderohen ekonomikisht më të fuqishmet në botë, ku në dy vendet e para pozicionohen Londra dhe Nju-Jorku.

Janë marrë parasysh disa kritere për krijimin e listës: ndikimi ekonomik, barazia dhe cilësia e jetës, fuqia financiare dhe konkurrenca globale. Besoni apo jo Washingtoni mbetet i 25.

Renditja si më poshtë:

  1. Toronto, Stokholm
  2. Vienna
  3. Seul
  4. Los Angeles
  5. Singapor
  6. Paris
  7. Hong Kong
  8. Tokio
  9. London
  10. New York

 

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/10-qytetet-me-ekonomi-me-te-zhvilluar/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala